לו היה יכול, לי בירן היה אורז את החפצים שלו מהדירה בתל אביב ועובר למושב מוקדם הרבה יותר משזה קרה. "המגורים ב-3 השנים האחרונות בתל אביב היו לי קשות", הוא מודה בשיחה עם "שומרי הסף". "הרגשתי שאני נמצא במקום הלא נכון, וחיכיתי שאליאנה (תדהר) תהיה בשלה לעשות את המעבר. ידעתי שהיא תהנה ממנו, ושזה גם יעשה אותי מבסוט". אז היום, כחצי שנה אחרי שהתחתנו, הם חיים במושב ובירן מברך על המהלך הזה כל בוקר: "החיים במושב מלאים בשקט, אתה מוקף בהמון טבע, וקיים סוג של ניתוק מהבלאגן של העבודה ואני מאוד אוהב את זה. אני לא בן אדם של רעש וצלצולים. אני אוהב לעשות את המלאכה, לעבוד בצוות ולחזור לשקט של הבית".

מה זה מבחינתך רעש וצלצולים?

"אנחנו נמצאים בעידן שאני מרגיש שהמון אנשים מתעסקים יותר בשיווק ממה שהם היו מתעסקים בעבר. כל פעם אני מרגיש שמנסים לשווק לנו משהו שנראה אקראי, אבל הוא מגיע כיוזמה של הצוות של אותו אדם. וזה חלק "מהמשחק". אני פחות משחק את המשחק, שיש לי משהו חשוב להגיד אני משתף, ואני בטוח לא אתן למישהו אחר שלא קשור לקהל שלי להגיד אותו לפניי".

זכור לך מקרה כזה?

"יש המון דברים שמפרסמים והם לא נכונים. אחד הדברים הוא פרסום ידיעות הקשורות למערכות יחסים שהיו לך. נאמרו כל מיני אמירות שקשורות לזוגיות שהייתה לי לפני אליאנה ואני אפילו לא יודע להגיד לך כמה אחוז מזה היה לא נכון. אבל אני מעולם לא הגבתי על כך. גם בראיונות שקיימתי ביקשתי לא להעלות את הנושא כי רציתי לשמור עליי וגם על הבן אדם מהצד השני כי אלו היו דברים פרטיים. כשאתה חי חיים ציבורים אנשים יכולים להיפגע. על מנת לשמור על מעט הפרטיות שקיימים בחיים הציבוריים אני לא מגיב על כלום ולא מדבר על זה".

בירן, כבר בן 32, הוא מעין מולטי-טאלנט. הוא זמר, יוצר, מוזיקאי, שחקן, כותב, מפיק – ולאחרונה גם יועץ אומנותי לאומנים אחרים. בחודשים האחרונים הוא עבד על שיר שהפיק לרביב כנר, ועבד יחד עם ינון יהל על השיר 'מישבאלי' של שחר טבוך. "בתהליך היצירה לפעמים יש פער של שני אנשים בעלי טעם שונה", הוא מספר על ההבדל בעבודה עבור אמן אחר, במקרה הזה טבוך. "אני חושב שזה גם מה שמגניב. רוב הסיכויים שלא הייתי מייצר את זה אם הייתי לבד. ביני לבין שחר היה הסכם בעל פה שאם יש איזו התלבטות רצינית אז מי שקובע זה אני. זה הגיע מתוך הבנה שאני מכיר ורואה אותו כל כך טוב, שאני יודע איך לעזור לו לתקשר את עצמו החוצה לעולם. שחר מאוד מיוחד בעיניי והוא צריך את הגשר בינו לבין הקהל. ברגע שאתה מצליח בבנייה של הגשר ולתקשר את עצמך החוצה אתה נותן לקהל שלך הצצה לעולם הפנימי. זה לדעתי התפקיד של מפיק מוזיקלי וכותב. בתור היועץ האומנותי של שחר אני יודע לבצע את המינונים כי יותר מידי ממשהו מסוים יכול לעורר אנטגוניזם ומחשבה של אנשים – מה הוא רוצה?"

אליאנה תדהר. "חיכיתי שתהיה בשלה לעבור למושב"

"בהתחלה נדרשתי לגייס המון סבלנות כדי לעבוד עם מישהו אחר. הרי בסופו של דבר האומן הוא זה שיצטרך לעמוד מאחורי השיר, הוא הפנים של השיר. אז אני חושב ששם למדתי. אני בן אדם מאוד סבלני אבל זו סבלנות אחרת. בדרך כלל אם אתה אומן יוצר בעצמך אז לא צריך לשאול או להתחשב באף אחד אחר, הייתי בוחר אך ורק את מה שראיתי לנכון. עכשיו כשאתה בתהליך עם עוד בן אדם אתה צריך להתחשב בדעה של עוד מישהו, כי הוא שונה ממך בכל מיני היבטים. אז למדתי על סבלנות וסובלנות".

העשייה של לי לא נפסקת לרגע, ובשנה האחרונה הוציא כמה סינגלים ובהם "תני לי סימן", "לרקוד שעצוב" "תגידי כן" ו-"משהו אחר" שהופק ביחד עם היוצרים דולי ופן. היצירות האלו, ששוחררו בתקופת הקורונה, מעידות על העבודה מאחורי הקלעים שלא נפסקה גם כשהמגפה הייתה בשיאה. "אומן הוא תמיד יוצר לא משנה באיזה ימים", הוא אומר. "אני חושב שהקורונה עשתה לי משהו מאוד מיוחד. היא העניקה הזדמנות לבצע ולהתנסות בדברים שלא עשיתי ושלא היה לי זמן להתעמק בהם כמו למשל התוכנה שאיתה אני מייצר את המוזיקה שהובילה בסופו של דבר ליצירה של אלבום".

"מהבחינה של להתפרנס זה משהו אחר. על מנת להתפרנס מאומנות בדרך כלל  צריך להופיע או לשחק בחוץ. אבל בימי הקורונה כשהכל היה סגור הכנתי את הקרקע לקראת זה. הרבה פעמים בעבודה או במהלך תקופה נורמטיבית אתה כל הזמן עובד ולמצוא את הזמן של לשבת וליצור משהו עתידי, כדי שבעתיד אוכל ליהנות ולהתפרנס ממנו זה קשה, והקורונה אפשרה את זה".

לסיום, איזה מסרים אופטימיים אתה אומר לעצמך?

"אני חושב שהמשפט שמלווה אותי ושומר אותי בשמחה, כי שמחה היא בעיניי הסוד, הוא פשוט לומר לעצמי תודה על מה שיש לי. וזה לא משנה אם היום יש לי יותר או פחות מאתמול. זה משנה שיש לי משהו בטוח. גם כשאתה בתקופה "פחות טובה" אתה צריך לחשוב על הזכויות שיש לך ואתה מגלה המון דברים. אתה בריא, אתה נשוי לאישה שאתה אוהב, אתה יכול להרים טלפון ולהתקשר למשפחה ולחברים שלך. יש אנשים שאין להם את זה, ואני מזכיר לעצמי כל יום מה יש לי ולא מה שאין. כי שאתה מתרכז במה אין אתה תמיד יכול למצוא מה חסר לך אבל כשאתה מתעסק במה שיש לך אז אתה מאושר באמת".

(נצפה 356 פעמים, 1 צפיות היום)