אחת המוסכמות המוכרות ביותר בבחירות במדינה דמוקרטית היא שלכל אחד יש זכות שווה להצביע. ואולם, המהלך הפשוט לכאורה של שלשול פתק לקלפי לא קל בהכרח עבור אוכלוסיות מסוימות. דמיינו לרגע איך זה להגיע לפרגוד ולבחור את הפתק של המפלגה המועדפת עליכם – אבל ללא היכולת לראות מה אתם עושים. יש צורך להסתכל על הבחירות מנקודת מבט אחרת ושונה – מהעיניים של העיוורים.

זה לקח שנים, אבל כחלק ממאמצי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, חשבו על פתרון שיאפשר בחירה דמוקרטית, חשאית ושוויונית לבעלי מוגבלויות ראיה. בבחירות לכנסת ה-21 הייתה הצבעה נגישה ואובייקטיבית לחלוטין גם להם.

שמועה זו הגיעה אליי מפי שלוש בנות עיוורות שהצביעו בבחירות האחרונות לכנסת בצורה נגישה, על ידי משקפיים מותאמים לעיוורים. הבנות, בגילאי 40-35, רובן עיוורות מלידה, סיפרו לי בהתרגשות על חווית הבחירה באמצעות המשקפיים, ועל האפשרות לבחור לגמרי לבד בעצמן, מה שלא היה אפשרי עד עכשיו.

הן הגיעו למקום שנקרא מרש"ל, שזהו מרכז שירותים לעיוורים וכבדי ראייה בירושלים. הוצמדו אליהן אנשי צוות שאחראים על המשקפיים, והם הסבירו להן ולימדו אותן איך משתמשים בהם. אלו משקפיים שאליהם מחוברת מצלמה קטנה – הן היו צריכות להתמקד בפתק, והמשקפיים הקריאו בקול את שם המפלגה, הן עברו מפתק לפתק וככה בחרו את המפלגה הרצויה.

המשקפיים, ובשמם המלא OrCam MyEye 2, שפותחו על ידי חברת אורקם – פותחו על טכנולוגיה המבוססת על בינה מלאכותית. מטרתם היא להעניק עצמאות לעיוורים וללקויי ראייה. בנוסף לקריאת טקסט, הטכנולוגיה הזו גם מזהה פרצופים, מוצרים, שטרות, צבעים ועוד.

אפשרות זו פתוחה עבור כל אזרח עיוור או לקוי ראיה. חשוב לומר שהם מאפשרים בחירה באופן עצמאי לגמרי, ללא עזרה מסביב – מה שמסייע לבחירה אובייקטיבית לגמרי. טכנולוגיה זו מאפשרת לעיוורים וללקויי ראיה לבחור באופן שווה, ונותן להם תחושת שוויון. ואולם, לפי המסתמן אפשרות בחירה זו לא תהיה פתוחה בבחירות לכנסת ה-23.

(נצפה 176 פעמים, 1 צפיות היום)