יוראי להב הרצנו הוא חבר בכנסת ה-21, הקצרה בתולדות ישראל. הוא חבר מפלגת יש עתיד ונבחר לכנסת מטעם הרשימה המשותפת 'כחול לבן' במקום ה-35. הוא חבר הכנסת הצעיר ביותר (30) בכנסת הנוכחית. הוא בזוגיות עם בן זוג ומקדם את הקהילה הלהט"בית. להב הרצנו הסביר לכתבנו יהודה גופשטיין מדוע הוא חושב שאנחנו "בטירוף מערכות מוחלט".

כהונתך כחבר כנסת התקצרה אבל מה היו המטרות שלך בכנסת ה-21?

נבחרתי לכנסת כדי לייצג את הצעירים בישראל. תכנית העבודה שלי כוללת ביו היתר צעדים להורדת יוקר המחייה, לגליזציה של קנאביס, הרפורמה של הקנאביס הרפואי, הכפלת התקנים לשנת השירות ולמכינות הקדם-צבאיות, השוואת התנאים של שנת השירות לתנאי השירות הלאומי, שיפור תנאי החיילים הבודדים, שיפור זכויות הסטודנטים, הגברת החופש לביטוי פוליטי בקמפוסים, ושוויון זכויות מלא לקהילה הלהט"בית.

התחלת במפלגת שינוי וצעירי יש עתיד, שתי מפלגות שחרטו על דגלן נושאי דת ומדינה, מה דעתך בנושא?

ישראל חייבת להיות מדינה יהודית ודמוקרטית. אני בעד מדיניות של חייה ותן לחיות ומתנגד לכפייה חרדית. במסגרת זו, אני תומך בהנהגת תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת באזורים שאינם דתיים, הנהגת ברית זוגיות אזרחית לצד המסלול הרבני, וביטול חוק המרכולים.

איך אתה מתייחס לחיבורים ושיתופי פעולה עם מפלגות דתיות לאומיות וחרדיות?

אני לא בעד תרבות של פסילה. לאחר שננצח במועד ב' של הבחירות, ונקבל את המנדט להרכבת הממשלה, אני מאמין שראשית נזמין את הליכוד, בלי נתניהו, לממשלת אחדות לאומית. על בסיס קווי יסוד לאומיים, ליברליים, ממלכתיים, נזמין כל מפלגה ציונית נוספת לקחת חלק בקואליציה. אני רוצה להאמין שהציונות הדתית תמצא דרך לקחת חלק בממשלת כחול-לבן.

בנאום הראשון שלך בכנסת השמעת את שיר הפתיחה של משחקי הכס, האם אתה באמת מאמין שניתן להשוות את הכנסת הקודמת לסדרת הטלוויזיה?

אני חושב שאנחנו נמצאים בטירוף מערכות מוחלט, שלא לומר טרלול מוחלט. כל המערכת הפוליטית סובבת סביב אדם אחד, ושאיפתו לחמוק מאימת הדין. ברור לכולם שאין צורך בבחירות סרק נוספות, שהרי רק עכשיו עם ישראל אמר את דברו. הכנסת לא מתפזרת כי יש איזושהי מחלוקת אידיאולוגית על הפרק. נתניהו ניסה לשחד ח"כים מכחול לבן, היה מוכן היה לשתף פעולה עם מפלגת העבודה, עם המפלגות הערביות, וכל זאת רק כדי להשיג לעצמו חסינות. אני חושב שמגיע לנו יותר, ואני בהחלט מאמין שנבחרי הציבור הם משרתי הציבור ולא ההיפך.

הובלת את תאי הסטודנטים של יש עתיד, מה דעתך על מצב האוניברסיטאות בישראל?

טעון שיפור. אין שום סיבה בעולם שלא תהיה בישראל אוניברסיטה שהיא בין עשר הטובות בעולם. למעשה, יש  אחת כזו – אם אתה מקבץ את המרצים הישראליים מכל האוניברסיטאות המובילות בעולם – הנה לך: האוניברסיטה הטובה בעולם, והיא עם אנשים משלנו. תופעת בריחת המוחות, היעדר התקנים, היעדר תקצוב וניהול לא מספיק טוב – גורמים לנו להצליח פחות בעולם האקדמי – שהוא אחד ממנועי הצמיחה החשובים בכלכלה הישראלית.

האם לדעתך כחול לבן יכולה להיות מפלגת שלטון?

כחול לבן תהיה מפלגת השלטון הבאה של מדינת ישראל.

מה דעתך על ההתנחלויות, האם צריך לפנות ישובים כדי להגיע להסדר עתידי עם הפלסטינים?

פינוי יישובים לא עומד על הפרק. אדרבה, גושי ההתיישבות הגדולים יישארו חלק מישראל, וכמובן – ירושלים המאוחדת תישאר מאוחדת. כדי שישראל תוכל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית עלינו להתגרש מהפלסטינים. אין בי שום רצון שמיליוני פלסטינים ייטמעו בתוך מדינת ישראל. לפי תפיסתי, הסדר מדיני חייב להבטיח גבולות קבע בעלי רוב יהודי, יכולת תמרון מלאה של צה"ל בכל המרחב, ביטול מוחלט של תביעת השיבה הפלסטינית.

האם נראה אותך בכנסת הבאה?

זה אתה צריך לשאול את הציבור הישראלי. אני אופטימי ומאמין שכחול לבן תגדיל את כוחה בבחירות הבאות.

(נצפה 249 פעמים, 1 צפיות היום)