כשעל מרקעי הטלוויזיה בבתים ברחבי הארץ שידרו את העימותים הקשים בין יהודים לערבים בערים המעורבות וישראל נדמתה כמדינה על סף אנרכיה חברתית, עמד ג'ון הייגי ונשא נאום. הייגי, שמתגורר בטקסס, מרחק של מעל 11 אלף קילומטר מזירת האירועים, הקדיש את דבריו למתיחות בבירת ישראל והצביע על הסימנים המעידים על כך ש"ביאתו השנייה" של ישו קרובה מתמיד. הייגי אינו אזרח מן השורה, אלא כומר אוונגליסטי שעיקרי אמונתו קשורים קשר אדוק למתרחש בישראל. אז מי הם האוונגליסטים, מה חזונם ואיך זה קשור למציאות המורכבת שלנו בארץ?

"הקהילה האוונגליסטית מהווה כ-25% מהבוחרים בארה"ב!", מספר ל"שומרי הסף" קובי ברדה, חוקר יחסי ארה"ב-ישראל. "ניתן היה לראות את חשיבות השדולה האוונגליסטית בממשל הקודם כך שסגן הנשיא מייק פנס הוא אוונגליסט בעצמו, וגם מהלכים שהנשיא טראמפ קידם בלחץ הקהילה האוונגליסטית כגון העברת השגרירות האמריקאית לירושלים או ההכרה האמריקאית בגולן. מהלכים אלו נתפסים בעיני ישראלים בטעות כקשורים ליהדות או לאהבת ישראל אבל זה לא העיקר. העיקר היה לספק את ה"בייס" האוונגליסטי, ולמעשה, כל הפעולות של הנשיא טראמפ בכל הנוגע לישראל היו מתוך הרצון להשביע את רצונם של האוונגליסטים". ברדה מחזק טענה זו כאשר הוא מספר כי בכנס בחירות של הנשיא טראמפ, באוגוסט 2020 סיפר הנשיא כי הסיבה האמיתית להעברת השגרירות האמריקנית מת"א לירושלים הייתה הרצון לספק את רצונה של הקהילה האוונגליסטית.

הנצרות האוונגליסטית טומנת בחובה מספר רב של מסורות נוצריות פרוטסטנטיות, המתייחסות לקהילות, זרמים וקבוצות דתיות שהחלו לפעול במאה ה-18 בארצות הברית, כהמשך של זרמים בנצרות שמקורם באנגליה ובגרמניה של המאה ה-17. בנוסף, לעומת הנצרות האורתודוכסית, רוב האוונגליסטים רואים בתנ"ך ובברית החדשה מקשה אחת המהווה מקור סמכות עליונה לחייהם, וכפועל יוצא מכך, מנסים האוונגליסטים למצוא פתרון לבעיות אקטואליות ויום יומיות בכתבי הקודש. מאפיין נוסף של הנצרות האוונגליסטית הינה אמונה בגישה פעילה בכל הנוגע לחיי הדת. בזרם זה, החיים הדתיים הינם גורם מכריע בזהות האישית של כל מאמין ומאמין. החזרה בתשובה היא אחת מאבני היסוד של המאמין האוונגליסטי. לפיכך, הזרם הזה בנצרות מצטייר ככזה המנסה לקדם את הפצת הבשורה של ישו באופן נמרץ ואקטיבי על ידי שימוש במוסדות הארגון, המנסים למשוך לרעיונות ולערכי הקהילה.

אוונגליזם. צילום: Photo by Robert Koorenny on Unsplash

הזרם האוונגליסטי סותר חלק מהפרשנויות הקלאסיות של הנצרות בעת העתיקה ובימי הביניים. לפיה הפרשנות המסורתית, עם התפשטות הנצרות הסתיימה הברית בין עם ישראל לאל והנוצרים הפכו להיות "עם ישראל החדש". האוונגליסטים מתנגדים לפרשנויות אלו ורואים ביהודים "עם נבחר" – ולא עם אשר ננטש על ידי אלוהים לטובת הנוצרים. יחד עם זאת, הרוב המוחלט של האוונגליסטים סוברים כי בסופו של תהליך היהודים יתנצרו.

קובי ברדה, שכאמור חוקר את הלובי האוונגליסטי, מספר כי ה"תמיכה" בישראל מוסברת על ידי שתי  תמות עיקריות. התמה הראשונה טוענת שתמיכת האוונגליסטים במדינת ישראל נובעת מתאוריית או נבואה המכונה "הביאה השנייה". תאוריה זו  מדברת על כך שיהיו צעדים שיובילו בסופו של דבר ל"פיצוץ הגדול". בשלב הראשון של הנבואה כל עם ישראל יתקבץ במדינת ישראל. בשלב השני, יוקם על ידי משיח שקר בית המקדש השלישי. בתגובה למעשה, האל יכעס מאוד ויעביר את עם ישראל תקופה קשה של שבע שנים שבמסגרתן יקרו אסונות נוראיים. השיא של שבע השנים האלה יהיה מלחמה סימולטנית של כל מדינות ערב נגד מדינית ישראל, ובמהלכה שני שלישים מהיהודים ייכחדו. ואז, בקרב האחרון המכונה "הארמגדון" ישו בכבודו ובעצמו יחזור להציל את שארית הפלטה, והשליש הנותר של היהודים ימירו את דתם לנצרות.

התמה השנייה היא החלק היותר מעשי, הטוען טענה פשוטה מאוד. האוונגליסטים הם נוצרים דתיים, שמאמינים בתורה הקדושה שבה כתוב בספר דברים "כל מי שמקלל את ישראל יקולל ומי שמברך את ישראל יבורך". האוונגליסטים לוקחים את הטקסט כפשוטו ומאמינים שאם הם רוצים לחיות חיים טובים עליהם לדאוג שגם ליהודים יהיה כך.

מאיה זינשטיין, יוצרת הסרט "עד סוף העולם", הסבירה ל"שומרי הסף" מה היא חושבת על התמיכה של האוונגליסטים בישראל. "כשאתה שואל אותי מדוע האוונגליסטים תומכים בישראל אני חושבת שהתשובה טמונה במילה "תמיכה". מפני שאנשים לדעתי, משתמשים במילה "תמיכה" כמשהו אובייקטיבי, אבל זה למעשה מונח סובייקטיבי לחלוטין. כאשר רואים בסרט את הארגון 'נוצרים מאוחדים למען ישראל' מפעיל לחץ על הנשיא לשעבר טראמפ לקצץ בסיוע לפלסטינים. כישראלית, אני עדה למתרחש, ויודעת שמדינת ישראל מתנגדת נחרצות לקיצוץ בסיוע מפני שהדבר עלול להוביל למשבר הומניטארי. אז אני שואלת את עצמי, האם זו תמיכה בישראל? או שמא קידום סדר יום נורא ספציפי?"

"במהלך שלוש שנים ביצעתי תחקיר מעמיק לסרט "עד סוף העולם" החוקר את מערכת היחסים בין האוונגליסטים לישראל – ובמיוחד את תמיכתם הגוברת בהתנחלויות", מספרת זינשטיין. "בתהליך הזה שאלתי את עצמי הרבה שאלות כי באמת יש משהו מאוד מתעתע בכל הקשר הזה. אני חושבת שהדבר המרכזי שמתעתע זה שהמון נמצא מתחת לפני השטח. בסוף יש פה קבוצה מאוד דתית שמאמינה בתפיסות מאוד דתיות כלפי ישראל ולקבוצה הזו יש השפעה אדירה בארה"ב".

זינשטיין טוענת כי חלק מאותה אמונה משיחית היא למשל העובדה שהקהילה רואה את המתרחש בישראל בתקופה האחרונה ובעיניהם כל דבר הוא "סימן" להתגשמות הנבואה האוונגליסטית. "אני לא אגיד שהקהילה האוונגליסטית דוחפת לאלימות", מציינת זינשטין. "אני רק אומרת שהם רואים את האלימות שמתרחשת כאן בישראל ומזהה בה חלק מאותם "סימנים". אני הקשבתי  לכומר ג'ון הייגי, בשבועות האחרונים כשמדינת ישראל הייתה תחת מתקפת טילים והאיש מודה בפה מלא שמבחינתו מה שקורה בישראל, זה חלק מסימני הנבואה. אז החיבור הזה בין התרגום למציאות שלנו היום לאיזו פרשנות דתית שהופכת להיות משפיעה יותר ויותר על החלטות פוליטיות ומדיניות זה מבחינתי הסיפור המרכזי".

(נצפה 274 פעמים, 1 צפיות היום)