למרות שהתחום שלהם נדחק מקדמת הבמה לשולי המהדורה או העיתון, לכתבים והפרשנים הפוליטיים עקיבא נוביק (חדשות 13) ומתי טוכפלד (ישראל היום) יש אולי "פינה חמה בלב" לקורונה. את הגל הראשון של התפרצות הנגיף ניהל נתניהו, עדיין ראש ממשלת מעבר, ואת סופו של אותו הגל כבר ניהלו שניים – נתניהו וחליפו גנץ בממשלה שהוקמה אחרי שנה של משבר שישראל לא ידעה כמותו. הקמת הממשלה והדרמה שליוותה אותה החזירה את הפוליטיקה לכותרות הראשיות, והעבודה של השניים התמלאה שוב בדיווחים בלתי פוסקים.

טוכפלד אף מבהיר בבירור שלדעתו "בגלל הקורונה יש ממשלה". עם זאת הוא לא מותח ביקורת על ניהול המשבר בידי נתניהו בתחילתו שכן "נתניהו לא נתן לכך שאין ממשלה או כנסת מתפקדת להשפיע על ההתמודדות איתו". לעומתו, נוביק קובע שהתנהלותו של ראש הממשלה לא הייתה טובה משום שהצהרותיו התקשורתיות ששודרו בכל ערב היו חד צדדיות, ללא אפשרות של מתן מענה לשאלות. "באופן אירוני", הוא אומר, " זה עשה טובה דווקא לעיתונאים. זה המשיך מגמה לא טובה של ראש הממשלה במידור מידע ומידור תקשורתי".

עקיבא נוביק. צילום: Inbal Marmari

תשובה זו מובילה את השניים להחמיא דווקא לתקשורת, שלדבריהם יצאה נשכרת מהמשבר למרות הפגיעה הכלכלית. "הקורונה חיזקה את מעמדה", אומר נוביק. "זו הייתה תקופה מרוכזת שבה הציבור ראה שאפשר לסמוך על עיתונאים מסוימים יותר מהגורמים הרשמיים, וזה עשה טוב לעיתונות בישראל".

טוכפלד מדמה את אופן הסיקור שבו בחרה התקשורת ל"מצב של מלחמה". העיתונים ששינו את פניהם, העמודים הראשונים שהתמלאו בדיווחים דרמטיים על הקורונה והשידורים החיים משעות הצהריים ועד הערב "הזכירו לי את מלחמת לבנון השנייה ומבצעים אחרים שהתרחשו בעבר", הוא אומר.

מתי טוכפלד. מתוך פייסבוק

טוכפלד גם מחזק את הקביעה שהתקשורת פעלה באופן הראוי: "הייתה סקפטיות על אודות שאלת ניצול המצב על ידי נתניהו, ודווקא בנקודה הזא התקשורת עשתה את עבודתה והיא שאלה את השאלות והצביעה על אפשרויות אחרות שמרמזות על ניצול המצב". נוביק הוסיף באשר לתחום סיקורו: "כשיש מגפה, אז הפוליטיקה פחות מעניינת". לצד זאת השניים מסכימים שהמצב הפוליטי הקשה שבו הייתה מצויה ישראל השפיע על העברת כספי הסיוע לציבור. "ההכסף לא הגיע משום שהמשרדים הממשלתיים פעלו לפי תקציב שלא עבר. היה קשה לקדם עניינים בגלל שאין כסף ואין אפשרות להשיג כסף באופן חוקי", קבע טוכפלד.

אבל אם חשבתם שכעת, עם שובם של הסיקורים הפוליטיים לקדמת הבמה, תחושת השגרה תשכיח את השפעות המגפה, טעות בידכם. "מוקדם מדי לדעת מה יהיו ההשפעות", אומר נוביק. "אנחנו עוד בתוך האירוע, עוד לא באמת יודעים איך תראה השגרה של אחרי".

(נצפה 304 פעמים, 1 צפיות היום)