במהלך דיון בכנסת על הצעת חוק לחילוט רכוש של עברייני פשיעה חקלאית, התרחש עימות בין ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) לח"כ מירב בן ארי (יש עתיד). כסיף אמר לבן ארי על דוכן הנאומים ש"חוץ מלצרוח את לא מסוגלת לעשות כלום", ומנגד בן ארי השיבה "אעשה הכל כדי שיום אחד אתה לא תהיה פה". אלא שחילופי הדברים לא הסתיימו פה, וכסיף הוסיף את ההתבטאות שתפסה את הכותרות באותו היום: "תשתקי כבר עם הצרחות תרנגולת שלך, תפסיקי לבלבל את המוח". בהמשך אף ביקש מח"כ מנסור עבאס, שניהל את הדיון, ש"ישתיק כבר את התרנגולת הזאת".

לא יהיה זה חריג לציין כי אמירות אלו אינן מכבדות את משכן הכנסת, את נבחרי הציבור ואת הציבור שבחר בהם. כשראש הממשלה יצחק רבין ז"ל אמר "אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה, לבודד אותה. זו לא דרכה של מדינת ישראל", יש להניח כי לא דיבר רק על אלימות פיזית אלא גם על קריאות גנאי והשוואות שלא מתקבלות על הדעת.

מי שעוקב אחר ההתרחשויות במשכן הכנסת יודע שלא מדובר בפעם הראשונה שהתבטאויות מן הסוג הזה נשמעות בו. האלימות המילולית היא לא רק נחלתם של פוליטיקאים מהספסלים האחוריים, מתברר, אלא הגיעה גם מצדו של ראש ממשלת "השינוי והריפוי", נפתלי בנט, שהפטיר לעבר ח"כ אורית סטרוק (האיחוד הלאומי) "עופי לי מהעיניים", כשהתקרבה לעברו במליאה ומתחה עליו ביקורת בפניו. כשנשאל על כך לא הכחיש, והוסיף שהיא "התיזה עליי אומיקרון". זכורה לנו הביקורת הציבורית על ראש הממשלה לשעבר נתניהו כשכינה את המפגינים בבלפור "מפיצי מחלות". אם ככה נשמע מי שעומד בראש ממשלה שרוצה להוביל שינוי, לא ברור איזה שינוי אירע בשטח.

נחזור לכסיף ולהתבטאות שעמה פתחנו. הכינוי "תרנגולת" הוא לא רק ביטוי אומלל ואלים, אלא גם שובינסטי. התרנגול מסמל "פחדנות", וצווחותיו הגבוהות נתפסת כביקורת על קול נשי.

שוביניזם הוא בעיה שגם בישראל 2022 אנחנו נדרשים להתמודד איתה. אם לא נתעורר עכשיו ונשקיע יותר בחינוך ילדים על שיח שוויני ומגדרי, אם לא נשקיע בענפי הספורט לנשים ואם לא נעלה על סדר היום הציבורי את הצורך בכבוד הדדי לא נוכל לראות את השינוי שכולם מייחלים לראות. פתרון הבעיה מתחיל בשיח; בשיח בבית, בשיח בבית ספר וגם בשיח במקומות שבהם נבחרי הציבור שלנו נמצאים. רק כך נוכל לראות שינוי בעתיד ונצמצם התבטאויות פוגעניות ומקטינות נשים. אנחנו בתחילת הדרך, אך יש עוד הרבה לעבור עד שנגיע לשינוי הדרוש.

(נצפה 70 פעמים, 1 צפיות היום)