מי שהיה בעבר יועץ של ראש הממשלה, מודה שלנתניהו יש זכויות רבות, אך במצבו המשפטי הנוכחי דרושה אלטרנטיבה. בהתייחסו לשאלה האם כחול לבן יסכימו לשבת בממשלה עם הליכוד התשובה שלו ברורה: "יש לי אינטרס גדול לייצר ביום שאחרי ממשלת אחדות. הטלפון הראשון זה לליכוד בלי נתניהו. אני מאמין באחדות. אני מאמין שזה טוב לחברה הישראלית. אני מאמין שכמה שפחות מפלגות קטנות בתור התחלה זה מייצר יציבות פוליטית ואני חושב שהחברה הישראלית זקוקה לאחדות היא לא זקוקה עכשיו לעוד הסתה. אני רוצה שראש הממשלה ביום שאחרי יעמוד ויגיד אני ראש הממשלה של כולם. זה חסר לי בארבע השנים האחרונות. אנחנו שמים את הקו האדום פה – ליכוד כן, נתניהו לא".

לצפייה בריאיון המלא עם ח"כ הנדל 

הנדל מוסיף: "אנחנו לא נשב עם ביבי. כשאולמרט היה עם כתבי אישום אני האמנתי באמת ובתמים באמירות של נתניהו שראש ממשלה שנמצא תחת חקירות אין לו לגיטימציה למשול במדינת ישראל, קל וחומר היום כשראש ממשלה מוגשים נגדו כתבי אישום. אני לא יכול להרשות לעצמי להיות בפוזיציה, פעם כשזה אולמרט לקבל את זה שראש ממשלה עם חקירות זה רע למדינת ישראל ופעם כשזה ביבי, ראש ממשלה עם כתבי אישום על שוחד ויו"ר קואליציה עם כתבי אישום על שוחד, להגיד שזה בסדר כי הוא מהמחנה שלי".

לתפיסתו כחול לבן מציעים לציבור בישראל תקווה ואלטרנטיבה אמיתית לשלטון נתניהו: "בהנהגה של כחול לבן יש ארבעה אנשים. הדבק האמיתי והרציני ביניהם זה ההבנה שמדינת ישראל חשובה יותר מההישרדות האישית של פוליטיקאי. ישראל לפני הכל, ולא נתניהו לפני הכל. כמי שחושב שלנתניהו יש זכויות רבות במדינת ישראל, בארבע השנים האחרונות הוא איבד את האיזונים והבלמים וצריך הנהגה אחרת".

"מה שחשוב עכשיו במדינת ישראל זה לא להתווכח על ימין ושמאל. זה לראות איך אנחנו לא חוזרים למדינה שבטית, לתהליך ההפוך שבן גוריון עשה, ולכן החיבור הפוליטי הזה נועד לייצר חלופה ותקווה למדינת ישראל. כן, יש פה חיבור של אנשים כמוני שהם ימין אידיאולוגי ואנשים ממפלגות מרכז ומתוך רצון והבנה לייצר מרחבי הסכמה, כולל מרחבי הסכמה בעניין המדיני. זה בעיניי אירוע פורץ דרך, אירוע היסטורי".

גם הדיון על חוק הלאום עלה במסגרת האירוע מצידו של אחד הסטודנטים שתהה לגבי עמדת הנדל בנושא ונענה כי הדבר החשוב הוא זכויות פרט שוות לכל האזרחים: "אנחנו, במיוחד אני שתמכתי בחוק הלאום כל השנים, חושבים שחוק הלאום הוא חוק חשוב להגדרת מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. באותה נשימה טעינו בדבר אחד, לא הדגשנו את עיקרון השוויון בזכויות הפרט ולא בזכויות לאום. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי אבל צריך לתת זכויות פרט שוות לכולם ללא הבדלי דת גזע ומין ולכן בכנסת הבאה נחוקק בחוק יסוד את נושא השוויון, שוויון בזכויות פרט, ואנחנו נקפיד על זה לא בגלל הדרוזים אחינו שמשרתים איתנו בצבא, אלא בגלל כולם כולל כולם, זכויות פרט שוות לחלוטין".

לקראת סיום דבריו בקש הנדל להבהיר כי הטענות שנשמעות מצד גורמי ימין כאילו כחול לבן תרכיב קואליציה עם המפלגות הערביות אינן נכונות: "בשבועיים האחרונים מתנהל קמפיין זה ביבי או טיבי, קמפיין שמיועד נגדנו כדי להגיד שאנחנו נעשה קואליציה עם המפלגות הערביות. אנחנו לא נעשה קואליציה עם המפלגות הערביות אבל לא בגלל שאנחנו נגד ערבים, אנחנו לא נעשה כי בעיניי הייצוג הפוליטי של ערביי ישראל בכנסת הוא ייצוג שפוגע בדו קיום. אנחנו כן חושבים שהממשלה במקום להתעסק בשילוב ערביי ישראל – ובעיניי שילוב זה חובות וזכויות עם שירות לאומי אזרחי לכולם וזכויות שוות לכולם –מתעסקים בחנין זועבי. זועבי ודומיה הם תירוץ לא להתמודד עם שילוב החברה הערבית בישראל".

(נצפה 236 פעמים, 1 צפיות היום)