"הייתי בדיכאון, בתקופה של חוסר מימוש עצמי והרגשתי אבוד. הבנתי שאין לי לאן לפנות ושום הסחת דעת לא עבדה עליי. אז כתבתי את "תן לי סימן", וזו בעצם הייתה זעקה לאלוהים מתוך עצב עמוק, ולמעשה הפעם הראשונה בחיי שהתפללתי". אלמוג טבקה, 30, ידע לא מעט משברים במהלך הקריירה המוזיקלית שלו, אבל כל אחד מהם לימד אותו משהו חדש על עצמו ועל העולם, והביא איתו שינוי שממנו הוא צמח והפך למוזיקאי שהוא היום.

טבקה גר ברמת גן ולצד עיסוקו כזמר הוא גם מפיק מוזיקלי, כותב ומלחין. ל"שומרי הסף" הוא מספר שהוא מנגן על קלידים מאז שהוא זוכר את עצמו, ושההורים שלו דחפו אותו לעיסוק במוזיקה מגיל קטן כשראו כמה הוא אוהב את התחום. בגיל 16 טבקה התחבר למוזיקה שחורה ועשה ראפ יחד עם להקה, אבל בחלוף השנים הוא התרחק מהסגנון והרגיש שהוא במקום אחר. "הלהקה התפרקה ובחרתי לצאת לדרך עצמאית חדשה, אבל חוויתי המון תסכול כי התקשיתי ליצור מוזיקה לבד. הרגשתי שאין זרימה וזה הביא אותי לדיכאון".

בחודשים האחרונים הוא הוציא סינגל חדש בשם "אל תפחד" שזכה להצלחה ולאלפי צפיות. את השיר הוא מקדיש לאלמוג הילד שעוד קיים בתוכו וחולם לפרוץ ולהצליח. "זה השיר הכי משמעותי שעשיתי ושאולי גם אעשה", הוא מספר ל"שומרי הסף" בריאיון חשוף. "כשאתה שר שירים שאחרים כתבו, אתה יכול להתחבר, להיכנס לנעליים של הכותב ולשיר אותם. אבל כשאני כתבתי את השיר, הוא הופך להיות חלק בלתי נפרד ממי שאני".

"השיר נולד מתוך רגע של התבוננות עצמית, שאלתי את עצמי מי אני באמת כי מתחת לכל המסכות והדמויות שאני מייצג – המוזיקאי, החכם, המסודר. אני עדיין הילד שבתוכי, וזה אני האותנטי – אלמוג שהוא חופשי ומשוחרר, לא אלמוג המבוגר האחראי. אני עדיין אותו הילד שלא השיג דבר ולא מפחד לחלום".

"יש משפט שאומר: 'לא תזכו במלכות שמיים עד שתשובו להיות ילדים'. בהתחלה אנחנו ילדים שחיים ללא מעצורים ופחדים, וכשאנחנו גדלים אנו נוהגים לשים על עצמנו כל מיני מסכות, עד שאנו מגיעים להבנה שהדמויות האלה הם שקר שסיפרנו לעצמנו ואז אנו משילים אותן מעלינו. כל אדם צריך לעבור את התהליך הזה, לחזור להיות הילד בהווה בלי כל המטענים".

אחד הסנגלים היותר מרגישים שלך הוא "תן לי סימן", ספר לי מה עומד מאחורי השיר הזה

"השיר נכתב בעקבות תקופת הדיכאון שהייתי שרוי בה, של חוסר מימוש עצמי, הרגשתי אבוד. ופתאום, הכול התחיל להסתדר לי, הצלחתי להתמודד, הפסקתי לעשן, הורדתי 40 קילו, התקבלתי לעבודה עם בני נוער שנתנה לי משמעות לחיים. "תן לי סימן" ראה אור שנה אחרי הדיכאון, ויומיים לפני שתכננתי להוציא את השיר אחי ז"ל נפטר. היה לו שיתוק מוחי וכל חייו, עד גיל 38, הוא היה על כיסא גלגלים. בשלב מסוים לגוף כבר היה קשה לתפקד פיזית, וכשההורים שלי נסעו לחו"ל הוא "ניצל את ההזדמנות" ונפטר במהלך שנתו".

הייתי בקונפליקט עם עצמי אם להוציא את השיר למרות שעברו רק יומיים מאז שהוא נפטר, אבל החלטתי לשחרר אותו ולהקדיש אותו לזכרו של אחי ז"ל. המילים קיבלו משמעות אחרת והרגשתי שאני שר אליו את השיר או שאני שר מתוכו לאלוהים".

יש לך תקופות של חוסר השראה?

"מוטיבציה תמיד הייתה אישיו אצלי. המון שנים נלחמתי לעשות לבד ולעיתים הבנתי שאני פשוט לא מצליח. אני חושב שזה נובע מדפוס אופי ילדותי, שפשוט נוח לי לא לעשות כלום. מה שנותן לי השראה זה אנשים. כשאומנים מגיעים אליי לאולפן יש וייב טוב, יש שמחה והתרגשות מיצירת המוזיקה, יש שיתוף פעולה מוצלח, ופתאום ההפקה מתחילה לקרות. מזה אני מקבל השראה ואחרי שהם הולכים, אני ממנף את האנרגיה הזו להתעסק גם בעשייה שלי. אני מאמין שמוזיקה היא גורם שמקשר, ביני לבין אלוהים, ביני לבין עצמי או לבין אחרים".

הוצאת דואט עם מירי מסיקה "תן בי אור", איך נוצר שיתוף הפעולה ביניכם?

"לפני ש"תן בי אור" עם מירי מסיקה הפך לדואט, שם השיר היה "אין לי אור" ובעצם היה כבר מוכן בגרסה שלי בלבד. אבי בן זקן ואני עבדנו יחד על השיר והוא דאג לשלוח את הסקיצה לכל זמר ומפיק שהוא מכיר. הסקיצה התגלגלה בוואטסאפ עד שהיא הגיעה למירי מסיקה.

יומיים לפני שחרור השיר קיבלתי טלפון ממירי, ובמשך 40 דקות היא לא הפסיקה להחמיא על ההפקה, הביצוע, המילים והלחן של אבי. וביקשה לשיר את השיר. אמרתי לה שאני מודה לה, ושזה מאוד מרגש אותי, ובנימוס סירבתי להצעתה כי השיר כבר מוכן ויוצא בעוד יומיים. התקשרתי לאבי וסיפרתי לו על השיחה, והוא אמר לי: 'תגיד לי אתה מטומטם?! זאת הזדמנות חייך, זה יכול להיות שיתוף פעולה מדהים. אחרי השיחה, הבנתי שהוא צדק, התקשרתי למירי, התחלנו לעבוד על הפרויקט, והשיר נולד. מירי מדהימה ברמות שאין לתאר, פשוט נהניתי לעבוד איתה".

 מה היעד הבא?

"אין לי חלומות גדולים. לקום כל בבוקר ולהיות בעשייה, לעמוד ביעדים הקטנים שלי, זה מה שמסב לי אושר. אני לא חי במרדף או חולם על מה שאין לי. כשאני באנרגיה טובה, כל מה שצריך להגיע אליי יגיע בתזמון הנכון".

(נצפה 117 פעמים, 1 צפיות היום)